Tudásbázis » Hőszivattyú » Gazdaságossági ismeretek » Hogyan változtak az energiaárak az elmúlt 10 évben ?
Hogyan változtak az energiaárak az elmúlt 10 évben?
Az energiaárak növekedése és az egyre nagyobb mértékű környezetterhelés napjaink legégetőbb problémái közé tartoznak. A nyersolaj ára például 2000 és 2011 között az ötszörösére emelkedett, hasonlóan alakult a gáz ára is. A fosszilis energiahordozók egyre fogyó készletei miatt ez a tendencia a jövoben is folytatódni fog. Mivel a háztartások az általuk felhasznált energia 80 %-át fűtésre és melegvíz előállítására használják fel, a természetes energiaforrások kihasználása a környezetvédelem és a saját pénztárcánk érdekében egyaránt különös fontossággal bír.
Gazdaságilag a hőszivattyúk létjogosultságát alapvetően az energiaárak egymáshoz való viszonya határozza meg. Tekintettel a földgáz-energia népszerűségére a hőszivattyús alkalmazások elterjedését a földgázár-elektromos áramdíj viszonya határozza meg most és fogja meghatározni a közeljövőben is. A 2000-2010 évek számszerűsített adatait az alábbi diagramok foglalják össze.
Az elmúlt 10 évben a gázenergia fogyasztói ára éves szinten, átlagosan 12%-al drágult; a gáz árának további változása a piaci elemzők véleménye szerint ennél kedvezőbb nem lesz.
Az elektromos energia azonos időszakban éves szinten, átlagosan 7%-t drágult, a közeljövőben a trend valószínűsíthetően hasonló lesz.
A fentiekből a levegős hőszivattyúkra nézve egyértelműen levonható az a következtetés, hogy az elektromos energiahordózóra épített fűtés költsége lényegesen kisebb mértékben emelkedik, vagyis évről-évre egyre kedvezőbb beruházás a meglévő épületek fűtési rendszerének hőszivattyús felújítása, míg az új épületek hőszivattyús fűtésének kialakítása már ma sem kérdéses: a Zubadan levegős hőszivattyús rendszer bekerülési költsége nem több mint a gázüzemű alacsony hőmérsékletű fűtés kiépítése. Amennyiben az épület hűtését is meg kell oldani, akkor pedig a gázkazános és split klímás megoldásnál 30-50%-al is olcsóbb a Zubadan levegő-víz fűtő-hűtő rendszer megépítése.
Új épület esetén mennyivel kerül többe a gázkazános fűtés kiépítése, mint a Zubadan levegős hőszivattyús beruházás?
Hány év alatt térül meg a meglévő gázkazános fűtés felújítása Zubadan levegő-víz hőszivattyúval?